• Movie Quiz

• Movie Quiz was held on 17th of October. It was among 6th-grade students. They answered the questions about the movie, "UP", which has many life lessons every person can benefit from it.

Movie Quiz engaged them in a unique and fun way and connect them to the teachers' brand or learning material. By this way, a large number of participants took part in the event. The students had fun while they were learning. It was really interesting experience for both participants and audience because the audience also had the right to answer some questions and to be rewarded.

Some achievements of the students - It is never too late to achieve your dreams - Stay true to yourself and what you believe in. - A house is a home when it's filled with love. - Sometimes it's the little things in life that you love the most.

• День варенья!

• Наши третьеклассники в " День варенья" научились делать варенье из айвы и угостили своих родителей.

Тут у нас столпотворенье

Это мы столпотворим!

Это варится варенье,

Третьеклассник - я, варю.

Что для этого годится,

Замысел и старание,

-Айва и сахар пригодится

И в варенье попадёт!

• Польза питья воды

• Вода - основа мироздания, без нее немыслимо существование всего живого на Земле.

Вода всегда была для людей очень важным элементом, от употребления которой прямым образом зависит здоровье человека.

В нашей школе в течении недели прошла акция "Польза питья воды". Агитационная бригада старшеклассников рассказали ученикам о пользе воды и показали ролики "Польза питья воды".

В рамках этой акции среди 1-х классов состоялся поединок "Кто быстрее выпьет воду". Победителем стал ученик 1"б" класса.